Robale, czyli pasożyty wewnętrzne

Pasożyty wewnętrzne są częstym problemem psów i kotów. Spotykamy u tych zwierząt zarówno robaki płaskie – tasiemce, jak i robaki obłe – glisty. Zdarza się też, że przyczyną uporczywych biegunek i wychudzenia jest pierwoniak Giardia intestinalis (zwany też Lamblia intestinalis).

Psy i koty powinny być odrobaczane raz na 3-4 miesiące. Należy pamiętać szczególnie o odrobaczeniu zwierzaka przed planowanym szczepieniem (zazwyczaj na tydzień przed). Jeśli mamy w domu kilka psów czy kotów to trzeba pamiętać, by odrobaczać wszystkie zwierzaki jednocześnie, po to by jedno, jeszcze nie odrobaczone, nie stało się źródłem zakażenia dla drugiego, odrobaczonego. W przypadku, gdy nasi podopieczni mają pchły lub mają styczność z zapchlonymi zwierzętami należy jednocześnie stosować profilaktykę przeciwpchelną (kropelki na kark, obróżki) ponieważ pchły są żywicielami pośrednimi tasiemca psiego (Dipylidium caninum). Wbrew nazwie tasiemiec ten jest także pasożytem kotów.

Osobną kwestią są ciężarne suki i kotki, które powinno się odrobaczyć na 2 tygodnie przed porodem, by uchronić ich potomstwo przez zarażeniem glistnicą – zarażenie następuje drogą śródmaciczną pod koniec ciąży (u glisty psiej – Toxocara canis) i drogą laktogenną, gdy maluchy są karmione przez matkę (zarówno u glisty psiej, jak i kociej -Toxocara cati). Potomstwo możemy odrobaczać już w 2-gim tygodniu życia.

Dbanie o profilaktykę przecipasożytniczą jest ważne nie tylko z punktu widzenia zdrowia naszych podopiecznych, ale także ludzi, bo parazytozy te są zoonozami, tzn. że człowiek może się nimi zarazić od zwierzęcia.