Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest chorobą groźną przede wszsytkim dla ciężarnych kobiet, mogącą doprowadzić do poronienia bądź wad rozwojowych u płodu. Fakt ten, jak i niski poziom wiedzy nawet wśród lekarzy ludzkich o cyklu życiowym tego pierwotniaka, spowodował narośnięcie wielu mitów dotyczących tej choroby. To w efekcie dało sytuację, że pary spodziewające się dziecka oddają swoje koty pod opiekę znajomym albo je zwyczajnie wyrzucają za drzwi.

 Toksoplazmozę wywołuje pierwotniak Toxoplasma gondi, pasożyt kotowatych, ale jego żywicielami pośrednimi moga być wszystkie kręgowce. Jest on wydalany przed kota z kałem (nazywamy to stadiumoocystą), ale w kale, poza organizmem żywiciela, musi jeszcze przez 24 godziny dojrzewać, by móc zarażać – dlatego w kociej kuwecie należy sprzątać 2 razy dziennie!

 Gdy taką „dojrzałą” oocystę zje kot, to przechodzi ona swój cykl rozwojowy w jelitach i część jest wydalana z kałem a część przechodzi do krwi i wędrując po organizmie osiedla się głównie w mięśniach lub układzie nerwowym (tak zwana faza tkankowa). Cała choroba przechodzi u kota raczej bezobjawowo (krótkotrwała biegunka, która przechodzi bez interwencji lekarskiej). Należy jednak pamiętać, że kot wydala oocysty tylko przez ok. 10 dni a drugi raz z reguły nie choruje (wyjątek to koty z upośledzoną odpornością – one moga ponownie zarazić się toksoplazmą).

 Gdy taką oocystę zje inny kręgowiec, to u niego odbywa się tylko faza tkankowa, nie wydala on oocyst z kałem.

 Z tego wynika, że toksoplazmą można zarazić się albo od kociego, długo niesprzątanego kału, albo zjadając surowe bądź niedogotowane mięso innego kręgowca (choćby wieprzowinę, wołowinę). 90% ludzi zaraża się właśnie przez surowe mięso a nie od kota!

 Oto parę kroków, jak uchronić się przed tą groźną chorobą:

  • nie jeść surowego mięsa (żadnych metek, tatarów itp.)
  • mięso spożywać dobrze wysmażone/ugotowane/upieczone
  • oocysty giną też w głęboko mrożonym mięsie
  • koty trzymać w domu albo wyprowadzać na dwór pod opieką – wtedy nie będą polować i zjadać tego, co upolują, czyli nie zarażą się tokspoplazmozą przez mięso drobnych gryzoni lub ptaków
  • myć ręce po sprzątaniu w kuwecie
  •  w kociej kuwecie sprzątamy co najmniej 2 razy dziennie a gdy kobieta jest w ciąży, to mąż przejmuje w całości ten obowiązek!